fallenBoy

Karjamentaliteet

Karjamentaliteet

14.12.2013 Civilization sucks Karjamentaliteet

Kodulehtede külastatavuse mõõtmiseks kasutatakse massiliselt Google lahendust Analytics (Google Analytics, GA). See on selline vahva vigur, mis näitab mitmekülgset infot ja statistikat külastuste kohta, ehk räägib väga täpse ajaloo sellest, kes kust tuli, kes ta oli ja mis ta tegi. Programm on siiski anonüümne — statistikas ei näidata konkreetse külastaja andmeid.

Täna vaatasin üht lehe statistikat, nii oma lõbustamiseks — karjamentaliteet või kurat see teab, mis teoksil on, kuid siin on 1 aasta väljavõte ühe jõusaali veebi külastustest. Inimesed on ettearvatavad ja tsüklilised. Suur tsükkel on uus aasta-suvi-sügis tsükkel. Tsükkel, mida mõjutab loodus? Või tsükkel, mida mõjutavad inimeste emotsioonid? Uus aasta on uus algus — uusaastalubadused tulenevad emotsioonist, mida tekitab meis aastavahetus — uus ja värske algus. Üks ülipopulaarsetest lubadustest on siis jõusaali minek. Seetõttu otsitakse, kuhu minna, kui palju see minek maksma läheb jne.

Teine suurem muutus ei ole põhjustatud mitte suvest, vaid puhkuste perioodist — puhkuse ajal ollakse reisul ja tehakse põnevaid asju. Kuna töö ja jõusaal käivad käsikäes ning puhkus on selline aeg, mil tööasju ei tehta, jõusaalis ei käida.

Kuniks tuleb ju september. Väiksena ma unistasin, et kui ma suureks kasvan, siis ma ei pea enam koolis käima. Olen õnnelik, sest olen üks nendest vähestest, kes saavutasid oma unistuse. Kuid peale 15 aastat kooliskäimist, 15 järjestikust septembrit on minusse juurdunud täiesti naeruväärne hoiak, et septembrikuus kõik kõik on uus. Uus algus. Uus algus, mida inimesed kasutavad eesmärkide püstipanekuks. Sügisel hakkan käima jõusaalis.

Huvitav tsükkel on esmaspäev-kolmapäev-pühapäev. Kõik kõrgeimad hambad on kas esmaspäevad või vahel ka teisipäevad. Nädala algus. Uus algus. Kolmapäeval (või neljapäeval) juhtub midagi, mis tuletab meelde lubaduse minna jõusaali. Mis see olla võiks? Nädala selgroo murdmise tähistamine? Masendus? Nädalavahetus on nullpunkt. Üllatuslikult, sest siis peaks olema ju rahval kõige rohkem vaba aega. Paistab, et seda vabat aega ei kasutata võimeldes, vaid midagi muud tehes. Ja esmaspäeval, kui kõik on jälle uus, hakatakse huvi tundma aktiivse spordi vastu.

Jõusaalis kohal käies on tunda aga tsüklit esmaspäeva-kolmapäev-reede. Ehk käiakse kolma korda nädalas jõusaalis. Ja nädalvahetusel puhatakse.

USA filmides on vahel näha stseene, kus väidet, et keegi on ettearvatav, peetakse solvavaks. Tõde teeb haiget?

Screen Shot 2013-12-14 at 5.50.50 PM

14. detsember 2012 – 13. detsember 2013

Kommentaarid: puuduvad

Eestlased on orjad

28.12.2013 Eesti Karjamentaliteet Spirituaalsus

Mõned üksikud päevad tagasi sattusin oma hiinatoitu oodates rääkima vana meremehega. Mitte karvase ja sini-valge mütsiga merekaruga, vaid viisaka ja viksi härrasmehega, kes vaatas, kuidas ma üritan eesti-vene-inglise keeles selgeks teha, mis toitu ma tahan ning võttis kogu nähtu kokku lausega: “Eesti vabariik, aga eesti keeles ei saa isegi mitte sööki tellitud!”.

Saaremaa mees oli, tuli linna pittu, aga tuul ulgus tühjadel tänavatel, sest kõik järasid kapsast, verivorsti ja kardulast, sest nii peab. See on traditsioon. Traditsioone ei muudeta, see on patt.

Rääkisin härraga Eestist, eestlastest, venelastest ja majandusest. Muidugi ka Mart Laarist, kes tuleb püskisääripidi lohistada raekoja platsi ja seal peast ilma jätta. Rääkisime söötijäetud põldusest, Soome anastamisest ja infotehnoloogiast. Ja selgroost. Eesti mehe selgroost.

Härra selg oli sirge.

Härra ei saanud aru, miks eesti mehed lähevad Soome võsa lõikama ja müüri laduma, kuigi meil endal kasvab võsa aknast sisse ja müürid vajavad ülesajamist. Tema hääles oli nukrus, kui tunnistas, et kättesaadud vabadus ei tähenda enam kellegi jaoks midagi. Et tema panus riiki kaob nagu rannale kirjutatud armusõnum. Kadus. Sest peale Euroopa liitu, peale Lissaboni lepet, peale euro kasutuselevõttu on Eesti vaba riik vaid mõtelmisvõimetute või krooniliste ignorantide peanupukeses. Ja selliseid nupukesi on meil palju.

Rääkisime tunnikese, kuniks minu nuudliroog oli jahtunud ja kaste sültjaks jahtunud. Jõudsime arusaamani, et Eesti meest ei ole enam — on kari eitesid, kes jooksevad lihtsa elu ootuses välismaale, kellel ei ole põhimõtteid, sihte, arusaamisi. Kes lähevad “pruudiga tänavale dressipükstes, küür seljas ja juhm pilk näos”. Kelle arvamus muutub vastavalt sellele, mida “juudid pukist hõikavad”. Kelle väärikus on rahas mõõdetav.

Naiste kohta härra arvamust ei avaldanud, ohkas vaid raskelt. Vaatas otsa ja ütles, et tead isegi. Mhmh — litsid.

Enne seda, kui käepigistusega laiali läksime, lahkasime ka kogu selle mõttetuse tagamaid. Härra arvas, et Laari Mart on kogu selles asjas süüdi, võtsin vabaduse mitte nõustuda. Ma usun, et me oleme olukorras, kus orjadele on antud vabadus, on antud võimalused, kuid ori on ori ja ilma piitsata ori ei tegutse. Eestlased vajavad orjapidajat, sest nad ei oska muudmoodi tegutseda. Valitsus peab andma, valitsus peab katma, valitsus peab toitma. Sest ori teeb rasket tööd. Ori ei saa aru, et ta ei ole ori enam. Et ta võib ise hakata orjapidajaks. Et tema tares ei ole enam kubjast, et nüüd saab ta ise elada just nii nagu endal parem.

Aga ei. Käsutäitmise traditsioon on nii veres, et hirmus.

Inimesed õpivad oma ahelaid armastama.

Kommentaarid: puuduvad

Obama Tallinnas, Putin Moskvas

3.09.2014 Eesti Karjamentaliteet Maailmapoliitika Päevapilt Tallinn

Kui tsiteerida mustanahalist kaaluka seisukohaga daami USA situatsioonikomöödias: “Good show today! Damn good show!”.

Nobeli rahupreemiaga pärjatud Barack tuli Toomasele külla, päev enne sõjaplaanipidamist Walesis. Millest nad küll räägivad — päris kindlasti arutatakse päevakajalisi probleeme ehk siis üle käte läinud abikaasa ohjamist. Kujutan juba ette, kuidas võidurõõmus Barack ühel hetkel nipsab Toomasele: “Michelle is Michelle, but at least she’s not Evelin! You know”. Ja Toomas teab.

Huvitav, mida nad Vladimirist räägivad? Kindlasti sülgavad Kadrioru lossi põrandale ja ajavad jalaga laiali, et kiiremini ära kuivaks, kui jutt temani jõuab. Raibe ei ole nõus loovutama strateegilise tähtusega riiki USA-le! Noh, eks tast saab ju aru kah — on ju Ukraina alati kuulunud Venemaal mõjusfääri ja sealne sõjalaevastik ja -sadam Vladimirile strateegilise tähtusega. Aga jube lahe oleks ikkagi, kui USA saaks sinna oma baasid sisse viia, et siis oleks Vladimir peaaegu nagu sisse piiratud! You know. Ja ärgem unustagem maagaasi! Mustas meres, Ukraina aladel on ju s*tta kanti maagaasi — lükkaks dollarite eest maha, Euroopale näiteks, ei saaks enam Angela kah vastu ajada, et Vladimirit ei tohi kiusata, sest muidu annab too Angelale vasta hambaid. Või keerab gaasikraanid kinni. Veel hullem. Kurat-kurat-kurat, ei tea kohe, mida teha! Hetkel täitsa perse majas — Vladimir koos Xi, Dilma, Pranabi ja Jacobiga korraldavad sülgamisvõistlusi dollari pihta. Nüüd kuuldavasti tahab võistlusest osa võtta ka Angela ja Abdullah! Damn! Saddamiga oli hea ja lihtne — niikui dollarist loobus sai nööri kaela. Ja Muammar — sai nuga, kui hakkas ajama mingit jama kullastandardist. Naljavend! Bashari ja Hassaniga annaks kah veel midagi ehk teha, aga suht läbipaistvaks hakkab asi muutuma, kui kõiki Naftamüüjate Liidu liikmeid, kes ei austa US dollarit, peab hakkama noomima. Ja see demokraatia viimise jutt on kah juba suht kulunud — mõned juba ilguvad ja küsivad irooniliselt, et kas Abdullah siis ei vajagi demoraatiat. Siin ma vaatan on kõik ilusati propaganda pähe õppinud, aga kodukülas mul juba inimesed naervad! Ma ei tea, mida kohe teha — ma ei saa ju lihtsalt pealt vaadata, kuidas nad dollari hävitavad! Kui dollar on väärtusetu, olen ma ju kutupiilu!

Toomas vaatab kärsitult südant puistavat Baracki ning kui too hetkeks vaikib, silmi paha mõtte ees kinni pigistades, ulatab viimasele pitsi viina: “Tee nigu mina!” ja tühjendab pitsi nõtke liigutusega.

https://farm6.staticflickr.com/5580/14939659280_a2046b01ee_z.jpg https://farm6.staticflickr.com/5581/15103327076_8240ce4212_z.jpg https://farm6.staticflickr.com/5576/14939766837_e72be53089_z.jpg https://farm6.staticflickr.com/5592/14939660319_105f25a148_z.jpg https://farm4.staticflickr.com/3856/15126343255_54c1a99533_z.jpg

Kommentaarid: puuduvad