fallenBoy

Tauranga ehk an eye for an eye makes the whole world blind

26.10.2012 Tauranga Uus-Meremaa

Peale seda, kui ma Aucklandi naasesin ja sain toanaabriks täiesti vapustava prantuse kuti*, puhkasin paar päeva jalga ning sõitsin Aucklandist ära. Ostsin pileti Rotoruasse, kuigi hostel oli kokku lepitud Taurangasse. Miks siis Rotourasse? Ma ei tea, hajameelsus või mingi märk? Igal juhul lahenes kõik õnnelikult, sest Uus-Meremaa võib olla riigi tasemel vägagi tagurlik, aga näiteks bussipileti ostes võid sa muuta absoluutselt kõike andmeid, alates alguspunktist ja sihtpunktist, lõpetades kuupäeva ja reisija nimega. Tasuta. Ja bussiga reisida on odav — InterCityga maksin 4 tunnise sõidu eest 14 dollarit. Peaagu ju tasuta!

Hetkel olen Taurangas, see on Uus-Meremaa suuruse järgi kuues linn, 4 tundi Aucklandist allpool. Tundub väikelinnana, mida ta numbrite järgi ei ole. Aga tegemist Uus-Meremaa tähtsa ärilinnaga, kuna siin on läbilaskemahult kõige suurem sadam. Air New Zealandil on siit otselennud Sydneysse. Kohalikuks looduslikuks vaatamisväätuseks mägi, Mt Maunganui (232 meetrit, maoori kelles Mauao). Lisaks peaks siin ümbruses, paari tunni kaugusel olema Hobbiton ja kuumaveeallikad, -mudalaukad, ainus Uus-Meremaa merevulkaan, mis on aktiivne ehk White Island. Kindlasti plaanin seal ära käia, maastik nagu kuul, ühtegi elavat hinge seal pole. Ja muidugi maailmakuulus Champagne Pool ja Lady Knox Geyser.

Esmamulje hostelist, kus peatun — Bell Lodge, on mälestusitekitav — sain kätte oma nummerdatud kastikese, nummerdatud taldrikute, nummerdatud nugade-kahvlitega — Bundaberg tuli jälle meelde. Nagu kohalike käest kuulnud, siis ka õhkkond on sarnane Bundabergile — naisomanik on lahe, aga mees… pesueht pommikoer. Workers & Divers of NZ! Aga siin on radikad, mida Bundabergis ei olnud — seega ei pea külmetama. Või nii ma naiivselt arvasin. Radikad on timmitud 20 kraadi peale, peaks nagu mõnus olema. Aga radikad on taimeriga varustatud, see tähendab, et kui selle käima lükkad, siis hakkab taimer tunnist ajast maha lugema, tunni aja pärast lülitab ennast välja, olgu sees -10 või +18, vahet ei ole. Ja siis peab jälle sisse lülitama. Niiet arvake kolm korda, kui soe siin öösel on ja mitu korda ma neid sisse lülitan. Ja täna oli öösel 3 kraadi sooja. Et pilti veelgi nukramaks ajada — mul ei ole tekki, sest mulle ei ole seda ju vaja — mul on magamiskott!

Aga mis ma ikka maalin pilti nii nukrates toonides — ma olen ju nomaad, mida mulle ka vaja! Hoolimata sellest, et ma pole eales nii palju ühe nädala eest maksnud hostelis! Fuck or be fucked. I was fucked. Aga positiivse poole pealt — tänan kõiki kaasmaalasi, et te nii hea mulje olete jätnud! Mind bussjaamast peale korjanud hosteliomanikinna teatas kohe oma kriiskaval häälel, et tema ei ole rassist ega midagi, aga jaapanlased ja eestlased on tema lemmikud. Et korralikud, sõnapidajad, rahulikud ja mõistlikud inimesed. Üritan omalt poolt seda pilti mitte muuta ja oma doodie bagiga silmaalla mitte sattuda.

Maailma väiksus sai taaskord tõestatud, kui tuli välja, et ma tean ühte kahest eestlasest, kes siin peatuvad — nimelt on tegemist minu paralleelklassivennaga gümnaasiumist. Pisi-pisike maailm.

Noja kõige tähtsam ehk siis Wi-Fi. Linnas raamatukogu ja infoputka juures on päevas 25 mega tasuta, aga sinna ma kõnnin üle poole tunni. 400 mega tasuta on siin lähedal supermarketi taga bensukas, väide kontrollimata. Ja hostelis on nett 100 mega 10 dollarit. Et asja selgemaks teha — 10 NZD on umbes 60 eurosenti. Nii ma vähemalt olen enda jaoks asja selgitanud.

* Ah et miks siis vapustav kutt? Kutt on 5 päeva Aucklandis ja käib iga päev üürimiseks vaatamas 4-5 korterit ning iga kord, kui helistab kusagile korterikuulutuse peale, valetab silma pilgutamata, et tal on töö olemas, vaja kiirelt saada normaalset korterit, ühele. Tegelikkus on aga pisut teistsugune — tal pole tööd ja kuu aja pärast tuleb ta tüdruk talle järele. Vaat kus valetab siis? No… Vend seletas mulle maailma asjad lahti — lihtsam on alati saada tööd, kui normaalset korterit. Ja kui korterit üürid, siis alati üüri ühele, sest muidu hakatakse tõstma üürihinda, aga kui sa hiljem kahekesi sees elad ja ütled, et sõbranna külas, siis kedagi ei koti. Ja ei tasu üürida aasia inimeste käest või korterit, kus korterikaaslasteks aasia inimesed. Erandiks jaapanlased. No sellest olen ma jaha aru saanud, et eriti just see riik, mis pooleks löödud ja põhja poolt valitseb kuri onu, et need inimesed on valgetele mõistetamatud…

No aga kas tööga nii lihtne on? Esmaspäeval, Labour Dayl, kui kõik kohad suletud, pani vend soliidselt riidesse ja ütles, et läheb nüüd tööd saama. Tuli kahe tunni päras tagasi ja ütles, et homme on kahes kohas proovivahetused. Mitte mingites mõttetutes kohtades, vaid Sky Citys — Sky Toweris asuvates kallites kohtades. Mul ei tulnud piuksugi suust välja, hoolimata sellest, et mul oli karp lahti. Ameerika tibi meie toas soius, et ta ka otsib, aga ei leia kusagilt. Tüüp lihtsalt läheb ja võtab! Kuidas ta seda teeb? Tema enda sõnul ei ole see üldse raske — kohvikutes-restodes tahetakse alati kedagi tööle ja kui proovipäeval oled tubli, on töö sinu. Ja et asiaatidega ei tasu asju ajada, need maksavad vähe, ikka valgetega (Eikneri tütar kiidab takka). Ta Austraalias elaski vaid nii, vahetas töökohti, kui enam ei meeldinud midagi. Enamasti oli kelner, köögiabiline või isegi kokk. Londonis, kus ta elas aasta, oli sama teema. Ja nüüd siis Auckland. Plaanib pool aastat Aucklandis tööd teha ja siis pool aastat pidutseda ja ringi sõita. Nojah, eks tal kerge, tal oskused ja kogemused olemas, aga siiki — ka temal oli kunagi esimene kord. Seega lisan sellise asja enda todo listi — vahet pole, mis välja tuleb, aga selline pealehakkamine on imetlusväärne ja minu uus eesmärk. Lisaks sellele tahan veel seista aluspükste või siis rätiku väel pesumajas niikaua, kuniks asjad masinas pesevad-kuivavad — see oleks ikka väärt nali! Pesumajad on siin müntidega opereeritavad, tänavate ääres, kõik võivad igal hetkel sisse jalutada või sisse vaadata, sest tänavapoolne sein on klaasist. (Y).

Kusjuures… sünkroonsus juba töötab — rääkisin paarile sõbrale, peale mediteerimist, et tahaks töötada pagariäris, et oleks lahe kogemus ja õpiks leiba (saia) tegema. Käisin Aucklandis asja uurimas, ei leidnud ühtegi kohta, kus oleks kohapeal leiba tehtud. Nojah, ei hakanud kusagile kesklinnast kaugemale kah minema. Aga kui siia tulin, siis hostelis tutvustust tehes mainiti ühe esimese asjana ära, kus asub pagar, puu-juurviljaäri ja supermarket. Miks mul peaks olema vaja teada, kus on pagar? Keegi pole enne mulle sellist tutvustust teinud (pagariäris on leib min 2-3 korda kallim, kui kõige odavam leib supermarketis. Ja leiva all ma mõtlen saia). Ja poodi minnes oli supermarketi ees pagariäri. Ainult lammas ei saa sellistest märkidest aru. Ja mina olen ju kits.

http://farm9.staticflickr.com/8206/8248704680_ef1148b613_z.jpg
http://farm9.staticflickr.com/8216/8406825248_8bfd9c0432_z.jpg
http://farm9.staticflickr.com/8372/8405734205_1b3949481c_z.jpg
http://farm9.staticflickr.com/8231/8405738285_4b0b6bf670_z.jpg
http://farm9.staticflickr.com/8222/8406833666_692a77e5a6_z.jpg
http://farm9.staticflickr.com/8190/8405743945_769be7850c_z.jpg
http://farm9.staticflickr.com/8089/8405745543_7fa800337d_z.jpg
http://farm9.staticflickr.com/8083/8406847386_ed5aafddd9_z.jpg
http://farm9.staticflickr.com/8370/8405758225_944f036016_z.jpg
http://farm9.staticflickr.com/8499/8406855214_da13c74a3b_z.jpg

2 kommentaari

Kommentaaride RSS

E4

27.10.2012 20:32

õhk saab otsa hetkeks neid pilte vaadates… (meil siin on 15cm lund ja -11c külma) :)

G.

28.10.2012 03:51

10 nzd on 6 eurot 30 senti vôi umbes 5 gbp-d. ;)

Kommenteeri