fallenBoy

Karjamentaliteet

14.12.2013 Civilization sucks Karjamentaliteet

Kodulehtede külastatavuse mõõtmiseks kasutatakse massiliselt Google lahendust Analytics (Google Analytics, GA). See on selline vahva vigur, mis näitab mitmekülgset infot ja statistikat külastuste kohta, ehk räägib väga täpse ajaloo sellest, kes kust tuli, kes ta oli ja mis ta tegi. Programm on siiski anonüümne — statistikas ei näidata konkreetse külastaja andmeid.

Täna vaatasin üht lehe statistikat, nii oma lõbustamiseks — karjamentaliteet või kurat see teab, mis teoksil on, kuid siin on 1 aasta väljavõte ühe jõusaali veebi külastustest. Inimesed on ettearvatavad ja tsüklilised. Suur tsükkel on uus aasta-suvi-sügis tsükkel. Tsükkel, mida mõjutab loodus? Või tsükkel, mida mõjutavad inimeste emotsioonid? Uus aasta on uus algus — uusaastalubadused tulenevad emotsioonist, mida tekitab meis aastavahetus — uus ja värske algus. Üks ülipopulaarsetest lubadustest on siis jõusaali minek. Seetõttu otsitakse, kuhu minna, kui palju see minek maksma läheb jne.

Teine suurem muutus ei ole põhjustatud mitte suvest, vaid puhkuste perioodist — puhkuse ajal ollakse reisul ja tehakse põnevaid asju. Kuna töö ja jõusaal käivad käsikäes ning puhkus on selline aeg, mil tööasju ei tehta, jõusaalis ei käida.

Kuniks tuleb ju september. Väiksena ma unistasin, et kui ma suureks kasvan, siis ma ei pea enam koolis käima. Olen õnnelik, sest olen üks nendest vähestest, kes saavutasid oma unistuse. Kuid peale 15 aastat kooliskäimist, 15 järjestikust septembrit on minusse juurdunud täiesti naeruväärne hoiak, et septembrikuus kõik kõik on uus. Uus algus. Uus algus, mida inimesed kasutavad eesmärkide püstipanekuks. Sügisel hakkan käima jõusaalis.

Huvitav tsükkel on esmaspäev-kolmapäev-pühapäev. Kõik kõrgeimad hambad on kas esmaspäevad või vahel ka teisipäevad. Nädala algus. Uus algus. Kolmapäeval (või neljapäeval) juhtub midagi, mis tuletab meelde lubaduse minna jõusaali. Mis see olla võiks? Nädala selgroo murdmise tähistamine? Masendus? Nädalavahetus on nullpunkt. Üllatuslikult, sest siis peaks olema ju rahval kõige rohkem vaba aega. Paistab, et seda vabat aega ei kasutata võimeldes, vaid midagi muud tehes. Ja esmaspäeval, kui kõik on jälle uus, hakatakse huvi tundma aktiivse spordi vastu.

Jõusaalis kohal käies on tunda aga tsüklit esmaspäeva-kolmapäev-reede. Ehk käiakse kolma korda nädalas jõusaalis. Ja nädalvahetusel puhatakse.

USA filmides on vahel näha stseene, kus väidet, et keegi on ettearvatav, peetakse solvavaks. Tõde teeb haiget?

Screen Shot 2013-12-14 at 5.50.50 PM

14. detsember 2012 – 13. detsember 2013